ŞEYH ALİ SEMERKANDİ HAZRETLERİ (KS)

Niyet Hayır Akıbet Hayır

 

HAFIZ MEHMET ALTUNDAL

 

Doğumu ve Eğitimi 

Hafız Mehmet Altundal, 1884 yılında Kızılcahamam İlçesi’nin Yukarı Kiseköyünde doğdu. Önce babasından Kur’an’ı Kerim okumayı öğrendi. Daha sonradayısı Hatiboğlu Durmuş Efendi’de hıfzını tamamladı. Köyündeki medreseninmüderrisi Odabaşı Halil Efendi’de Arapça ve dini ilimler eğitimine başladı. Medreseöğrencisi iken vatani görevini yapmak üzere eğitimine ara vermek zorundakaldı. Vatani görevini yedek subay olarak yaptı. Subay olarak orduda kalması istendiise de bu isteği kabul etmedi, köyüne döndü.

Görevleri ve Kur’an Öğretimine Hizmetleri

Hafız Mehmet Altundal, kendi köyünde ve çevre köylerde yıllarca imamhatiplikyaptı. Kendi köyünde 24 sene imam-hatiplik yaptı. Kendi köyü dışındaimam-hatiplik yaptığı köyler arasında Kavaközü, Belpınar, Eğilli, Alveren veBaşköy de bulunmaktadır.Hafız Mehmet Altundal, imam-hatiplik yaptığı köylerde, köyün ve çevre köylerin çocuklarını hafız yapmak ve dini hizmet mesleğine hazırlamak için debüyük emek harcamıştır. Kendi oğlu Süleyman Altundal, Ali Osman Atakul veAli Aras göze çarpan öğrencileri idi. Kur’an’ı Kerim okutmanın yasak olduğu birdönemde onlarca hafız yetiştirmiştir.Öğrencisi Ali Osman Atakul anlatıyor:Hafız Mehmet Altundal, çok yumuşak huylu idi. Bana “amcasının şöyleokuyacaksın” diyerek, moral vererek, hıfzı bitirmemi sağladı. İstanbul’dandöndükten sonra, ben Ankara Kayaş’ta hafızlar yetiştirdim. TorunuDursun Altundal’ı okuttum. Bunu yaparken öncelikle hocamın ruhunuyüceltmek istedim.Hafız Mehmet Altundal keskin bir zekaya sahipti. Çok kuvvetli bir hafızdı.“Yeryüzünde Kur’an kaybolsa, onu noksansız olarak yeniden yazarım”diyecek kadar Kur’an’ı Kerim ezberinde idi. O eski ve yeni yazıyı çok güzelokur ve yazardı. Hitabeti güzeldi. Görev yaptığı köylerde halkı dini konulardaaydınlatırdı.

Ölümü ve Defni

Hafız Mehmet Altundal, 19.07.1946 tarihinde, 63 yaşında vefat etti. Cenazesi çevre köylerden gelen kalabalık bir cemaatin katılımı ile köy mezarlığına defnedildi.Yüce Allah kabrini Kur’an nuru ile aydınlatsın. 

 
0 Yorum - Yorum Yaz
ÇAMLIDERE İLÇESİNİN MAHALLELERİ
NİYET HAYIR AKIBET HAYIR


Üyelik Girişi
Zaman Akıp Gidiyor
Hava Nasıl Olacak
Takvim