ŞEYH ALİ SEMERKANDİ HAZRETLERİ (KS)

Niyet Hayır Akıbet Hayır

ELDELEK MAHALLESİ (KÖYÜ)

NOT:KÖYÜN TANITIMINA KATKI SUNMAK İSTEYENLER..  
kazimatalik@gmail.com  
mail adresinden ulaşabilirsiniz.

Eldelek, Ankara ilinin Çamlıdere ilçesine bağlı bir mahalledir.

Ankara iline 98 km, Çamlıdere ilçesine 13 km uzaklıktadır.

Köy halkı Oğuzların Bozok koluna bağlı Avşar Boyundan gelmiştir.Obası ise Delek Obası'dır.

Avşar boyu,Oğuz Kağan Destanı'na göre Oğuz Türklerinin 24 boyundan biridir. Bu boyların Bozoklar kolundan (sağ kolundan) Oğuz Kağan'ın oğlu Yıldız Han'ın soyundan geldikleri kabul edilir. Avşar, Yıldız Han'ın bir oğludur.

Mahallenin bu günkü kuruluş tarihi kesin bilinmemektedir.


Köy sakinlerinden KOSTAK MEHMET LAKAPLI MEHMET DEMİR' in ifade ettiğine göre:

Mahallenin daha önce bu günkü tabiri ile doğanlar yazısı denilen bu günkü nato yolunun geçtiği mekanda olup oradaki köy halkının Osmanlı Devletinin İstanbul Anadolu arasında görev yapan resmi kuryelerini sık sık yağma yapıp vurgun vurdukları için kötü bir lakapla anılır olmasından dolayı devrin padişahı tarafın dan bu mahallenin dağıtılması için ferman çıkartılır.


Bölgeye gönderilen askeri bir güç ile köy halkı dağıtılır.Can havli ile sağa sola dağılan köylüler her bir suyun bulunduğu civar bölgelerine dağılır.Her grup kendi isteğine göre mahallesinin adını kor.Eldelek mahallesi de şimdiki uzun kuyu lakabıyla anılan ve hala hizmet veren suyun olası nedenine bağlı olarak bir grup insanın burada ikamet etmesine neden olur.Orijinal adı ile anılan bu köy halkı hala aynı adla anıla gelmiştir.


Mahallenin gelenek, görenek ve  yemekleri  hakkında  Eldelek  mahallesi tipik Anadolu geneliklerinde bir yapısı vardır.Yemekleride civar köyler ile birlikte tarhana çorbası bulgur pilavı. ve kırmızı ete dayalı yemek çeşitleri ile anılır. Tatlı cinsi olarak da baklava höşmerim vs. dir.

Genelde karasal bir iklime sahipdir.Yani yazları sıcak ve kurak. kışları soğuk ve yağışlı.

Yer şekilleri bakımından gayet engebeli bir konuma sahiptir. Toprağı beyaz sirs diye adlandırdığımız bir yapıdadır. Kara toprak olan yerlerde çorak bir özelliğe sahiptir. Taş ve kaya yapısı çok çeşitli olup çakmaktaşı ve kara taş özelliklerindedir.

Mahallenin genel yerleşim yönü güney cihetine dönük olduğundan kuzey ruzdarlarından fazla etkilenmez. Havası gayet bol, güneşi boldur. Yağmurları genellikle batı yönündeki yağışardan alır.Ağaç yapısı bakımından meşe, çam, ahlat kokuotu ve kuşburnu gibi ağaçlardan oluşur.
Mahallenin ekonomisi  tarım  ve hayvancılığa 
 dayalıdır.


Yorumlar - Yorum Yaz
ÇAMLIDERE İLÇESİNİN MAHALLELERİ
NİYET HAYIR AKIBET HAYIR


Üyelik Girişi
Zaman Akıp Gidiyor
Hava Nasıl Olacak
Takvim