ŞEYH ALİ SEMERKANDİ HAZRETLERİ

Niyet Hayır Akıbet Hayır

Hafız Hasan BÖKE

HAFIZ HASAN BÖKE

 Doğumu, Eğitimi ve Kur’an Öğretimine Hizmetleri 

 Hafız Hasan Böke, 1932 yılında Kızılcahamam İlçesininYukarı Höyük Köyünde dünyaya geldi. Babasının ismiSadettin Efendi, annesinin ismi Fatma Hanımdır. 5 yaşındaiken babası vefat etmiş ve küçük yaşta yetim kalmıştır.İlkokulu kendi köyünde bitirmiştir. Kur’an’ı Kerimeğitimine köyün imamı İzzet Hoca’da başlamış ve yüzüne Kur’an okuma çalışmalarını tamamlamıştır.

Daha sonra Alpagut köyüne gitmişve Alpagutlu ünlü hafız yetiştiricisi Hafız Mehmet Yılmaz’da hıfzını tamamlamıştır.Alpagut köyünde hıfzını bitirdiğinde 13-14 yaşlarındaydı.

Hafız Hasan Böke, hıfzını tamamladıktan sonra İstanbul’a gitti. Gönen’li Mehmet Efendi ismi ile bilinen ve Anadolu’dan İstanbul’a gelen binlerce öğrenciye İstanbul’daki eğitimleri için barınma ve eğitim imkanı sağlayan Fatih İlçesisemtindeki Üçbaş Kur’an Kursu’na öğrenci oldu. Gönenli Mehmet Efendi ve daha çok Enderunlu İsmail Efendi’de usulüne uygun olarak Kur’an’ı Kerim’i okumadersleri aldı.

Görevleri

Hafız Hasan Böke, 1954 yılında vatani görevini bitirdikten sonra dini hizmetgörevine 01.09.1955 tarihinde Ankara Gölbaşı Camii imam-hatibi olarakbaşladı. 1957 yılı sonlarına kadar Gölbaşı camilerindeki görevine devam etti.20.12.1957 tarihinde Ankara, Altındağ İlçesi Zincirli Camii imam-hatibi olarakatandı. 13.06.1961 tarihinde Ankara Altındağ Ahievran Camii imam-hatipliğine nakledildi.

22.06.1963 tarihinde aynı ilçe Koyunpazarı Camii imam-hatibi oldu.02.01.967 tarihinde ikinci kez Altındağ İlçesi Zincirli Camii imam-hatibi olarak atandı. Bu görevinde iken 22.02.1974 tarihinde vefat etti.Hafız Hasan Böke, Ankara’nın çeşitli camilerinde imam-hatiplik yaptığı sürece Altındağ İlçesi Ulucanlar semtindeki “GENEGİ KUR’AN KURSU”nda Kur’an kursu öğreticiliğini de sürdürmüştür.

Adı geçen kursta bir kısmı yatılı, bir kısmı gündüzlü olan öğrencilerine genellikle hafızlık çalışması yaptırmıştır. Usulüne uygun Kur’an’ı Kerim okuma ve tecvit dersleri vermiştir. Hafız olan öğrencilerininönemli bir bölümünü eğitimlerini ilerletmek üzere imam-hatip okullarına yönlendirmiştir.

Evliliği, Çocukları 

Hafız Hasan Böke, 1951 yılında eşi Zahide Hanım ile evlenmiştir. Bu evlilikten 3 erkek, 1 kız çocukları dünyaya gelmiştir. Büyük oğlu 1971 yılında 17yaşında iken vefat etmiştir. Oğlunun vefatı Hafız Hasan Böke’nin sağlığının bozulmasına,kalp ve şeker hastalıklarına neden olmuştur.

Vefatı

1974 yılında, henüz 42yaşında iken geçirdiği kalp krizi sonucunda vefat etmiştir. Mezarı Ankara Karşıyaka Kabristanındadır.Eşi Zahide Hanım, oğlu Abdülbaki ve kızı Ayşe halen hayattadır.

Yüce Allah (cc) rahmetini ondan esirgemesin, kabri Kur’an’ı Kerim’in nuru ile aydınlansın.

Genel Bir Değerlendirme

Hafız Hasan Böke’nin ezberleme gücü çok yüksekti. Hafızlığa çalışan arkadaşları 18-24 ay gibi uzun sürelerde hıfzını bitirirken, Hafız Hasan Böke 6 aydahıfzını tamamlamıştı.

Her gün Kur’an’ı Kerim’den 4 sayfa ezberleme gücünesahipti. Vefatına kadar Kur’an ezberinde noksansız kaldı. Ankara’nın ünlü Kur’an okuyucularındandı. Dinleyenleri hüzünlendiren sesi, eda ve sadası ile etkilerdi.Özellikle Zincirli Camii imam-hatibi olduğu dönemlerde Ankara cemaati üzerinde etkili olmuş ve tanınmıştı.

Halkla ve meslektaşları ile çok fazla ilişkisi olmazdı.O daha çok zamanını Kur’an kursu öğreticiliğindeki çalışmalarına ayırırdı. Dinihizmette en öne çıkan özelliği Kur’an’ı Kerim’i etkili sesi ve tavrı ile okuması ve Kur’an kursunda yetiştirdiği öğrencileridir.

 


Yorumlar - Yorum Yaz
@

NİYET HAYIR AKIBET HAYIR


Hava Nasıl Olacak
Takvim
Üyelik Girişi