ŞEYH ALİ SEMERKANDİ HAZRETLERİ

Niyet Hayır Akıbet Hayır

AVDAN MAHALLESİ (KÖYÜ)

NOT:KÖYÜN TANITIMINA KATKI SUNMAK İSTEYENLER..  
kazimatalik@gmail.com  
mail adresinden ulaşabilirsiniz.


AvdanAvdan, Ankara ilinin Çamlıdere ilçesine bağlı bir mahalledir.


Ankara iline 102 km, Çamlıdere ilçesine 8 km uzaklıktadır.

Mahallenin kuzey kısmı dağlık,kayalık ve ormanlıktır.Güney kısmı düzlük ve tarım arazisidir,ancak son yıllarda hiçbir ekim yapılmamaktadır.Mahallenin akarsuyu da bulunmamaktadır.

Köy eski Ankara-İstanbul yolu üzerinde kuruludur. Mahallenin 5-6 Km. Kuzeybatısında Türkiye'nin 23.Tabiat Parkı olan Çamkoru bulunmaktadır. Bu Tabiat Parkını her Ankaralının ölmeden önce bir kere görmesi gerekir.


TARİHÇE

Çamlıdere ve Kızılcahamam'da yerleşimin ne zaman başladığı bilinmemekle beraber, ilk çağlara kadar uzanmaktadır. İlk önce Hititlerin daha sonra da sırasıyla Friglerin, Lidyalıların, Perslerin, Galatların, Romalıların, Bizanslıların hakimiyetinde kalmıştır.

1071 Malazgirt zaferinden sonra Türkler Anadolu'nun her bir yerine akınlar yapmaya başlamışlar 1073 yılında Ankara ve civarına gelerek çevreye yayılmışlardır.

Anadolu'ya gelerek yerleşen Oğuz Türkleri Türk boylarının en soylularındandır. Anadolu'ya yerleşen bugünkü Türklerin atalarını teşkil eden Oğuzların Boz-oklar ve Üç-oklar olmak üzere 24 boya ayrıldıkları, Boz-Ok Boylarının; Kayı, Bayat, Alka-Evli, Kara-Evli, Yazdır, Dodurga, Döğer, Yaparlu, Avşar, Beğdili, Kızık, Karkın. Üç-Ok Boylarının Bayındır, Peçenek, Çavuldur, Çepni, Salur, Eymür, Ala-Yuntlu, Yüreğir, iğdir, Büğdüz, Yuva, Kınık olduğu bilinmektedir.

Bu Oğuz Boylarının adlarına Çamlıdere ve Kızılcahamam ilçesinde ve çevresinde çok sık rastlamak mümkündür. Buna göre Malazgirt Zaferinden sonra Anadolu'ya yerleşen Oğuz Türkleri bugünkü atalarımızın kökenini teşkil etmektedir.

1071 Malazgirt Zaferinden sonra Selçuklu Devleti Anadolu'ya akınlar yaparak 1073 yılında Ankara ve civarını ele geçirmişlerdir.

Selçuklu Devletinin yıkılmasıyla beyliklerin hüküm sürmesinden sonra 1356 yılında Osmanlı Sultanı Orhangazi'nin oğlu Süleyman Paşa tarafından alınan Anklara ve civarları Osmanlıların eline geçmiştir.

1356 yılından itibaren Ankara Sancağına bağlı bir kaza olan YABANABAD'ın ilçe merkezi Demirciören mahallesidir.

1880 yılında ilçe merkezi bugünkü Pazar beldesine nakledilmiş ve 1915 yılına kadar buradan idare edilmiştir.

Yol güzergahında olması ve şifalı suların bulunması sebebiyle ilçe merkezi 1915 yılında Pazar beldesinden alınarak Kızılcahamam'a taşınmıştır.

Ankara yıllıklarında Çamlıdere ve Kızılcahamam ismi Yabanabad olarak geçmektedir

Sözlüklerde yaban kelimesi insan eli değmemiş, üzerinde insan yaşamayan, yabani, vahşi yer. Abad kelimesi ise, bir yeri abad etmek, orayı bayındır hale getirmek, şenlendirmek olarak tarif edilmiş ve kimi sözcükler eklenmek suretiyle yer adı olarak kullanılmıştır. Yani, yabani vahşi yeri bayındır hale getirmek yaşanır hale getirmek olarak tarif edilmektedir

 

 


Mahallenin en önemli özelliği,cami bahçesinde yatan mahallenin ermişleridir.

Osmanlı zamanında bu çevrede önemli görevleri olan bu zatlar sayesinde Avdan mahallesi bir müddet vergiden muaf tutulmuştur.Bu öneme ve maneviyata olan yakınlıkları neticesinde cami bahçesine defnedilmişlerdir.Mekanları cennet olsun.


1972 yılında kurulan Avdan Mahallesini Güzelleştirme,Koruma ve Yaşatma Derneğinin kuruluşundan bu yıla kadar her yıl geleneksel olarak düzenlediği festival çok güzel sahneler oluşturmaktadır,"Sinsin Oyunu"bunlardan en ünlü olanıdır. Havai fişekler ve atılan silahlar mahallenin sessiz havasını o gece doldurmaktadır.

Mahallenin en ünlü yemekleri ",Gözleme,Bazlama,Ekşili Cümcük,Katıklı Çörek,Toga ve Tarhana Çorbası"dır...

Ayrıca mahallenin yan tarafında bulunan SARIKAYA mahallenin gözdesidir. Kayadan köye bakıldığı zaman mahallenin her noktası çok rahat şekilde gözükmektedir...

Mahallede her yıl geleneksel olarak ağalık seçimleri yapılır. Seçimlerde parayı bastıran ağa olur. Ayrıca mahallede çok sayıda kedisi olmasıyla bilinen Hacı İpek amca mahallenin bir diğer sembolüdür. Mahallede yasayan en yaşlı üye 90 yasındaki Mustafa Yavuz dededir.Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Ayrıca son yıllarda Arıcılık da gelişmeye başlamıştır.

Mahallenin iklimi, karasal iklimin etki alanı içerisindedir.


Yorumlar - Yorum Yaz
@

NİYET HAYIR AKIBET HAYIR


Hava Nasıl Olacak
Takvim
Üyelik Girişi