ŞEYH ALİ SEMERKANDİ HAZRETLERİ

Niyet Hayır Akıbet Hayır

ÖRENKÖY


Örenköy

Eski adı “Viranköy” olan yerleşme, ilçenin kuzeyinde, Kızılcahamam-Çamlıdere karyoluna 2 km mesafede, ilçeye ise 3 km uzaklıktadır.

Köroğlu Dağları’nın bir üyesi olan ve 1732 metre rakımlı Sivri Tepe’nin güneydoğu yamaç düzlüğünde, Bayındır Baraj Gölü’ne karışan Taşlıyayla Çayı vadisinde, 1290 metre rakımda ve orman bitişiği köylerdendir. Kuşçular, Avşarlar, Çamköy, Alakoç, Bardakçılar, Yukarı Ovacık (Bolu-Gerede),  Aşağı Ovacık (Bolu-Gerede) ve ilçe merkezi ile komşudur.

Bölgede Uzungöynük, Nohut (1373 m), Erenler, Çamkakağı, ve Çatağındoruk (1542 m) tepeleri, Çağsak, Eyiakkaya ve Uzungöynük dereleri, Kızılkaya, Beyköy, Karkayabaşı ve Bulamaç sırtları bulunmaktadır. Örenköy Yaylası ise Sivri Tepe’nin batısında, plato düzlüğünde olup harap durumdadır.

Örenköy, Çakıliçi mevkiinde bulunan Roma dönemi yerleşmesinden adını almıştır. Örenyerinde bulunan Roma dönemine ait yapı malzemeleri zaman içinde köy içindeki yapılarda kullanılmıştır.

Hicri 1290 (1873 Miladi) tarihinde yapılan Osmanlı dönemine ait Virancık Köyü camii yıkılmış, kitabesi de 1987 yılında yeni yapılan caminin duvarına konulmuştur.

Temettuat Defterinde Örenköy civarında Çakılarası, Örencikiçi, Değirmenyanı, Nohudtepesi, Eğrekkayası, Bostanyeri, Karaağaç, Sazak, Pınarçayırı, Pınarbaşı, Taşçıoğlu, Boğaz, Karatoprak, Katrandere, Armuddibi, Yazı, Velioğlu, Köprübaşı, Kuşçupınarı ve Hacıyeri gibi mevki isimleri zikredilir.

Cumhuriyet döneminde önce Yabanabad (Kızılcahamam) kazası Şorba (Ali Dede Şeyhler) nahiyesine bağlanan Viranköy (Örenköy), 1953 yılında Çamlıdere ilçesi Merkez bucağına bağlanır. 1967 yılında 182 nüfuslu, 1975 yılında 70 nüfuslu, 2000 yılında 119 nüfuslu, 2007 yılı adrese dayalı nüfus sayımında 47 kişi nüfusu ile Çamlıdere ilçesinin en büyük yerleşmesidir. Yörede sığır besiciliği ve kısmi tarım yapılmaktadır. Köyde bulunan evler özgün mimarisi ile korunmaktadır.


Yorumlar - Yorum Yaz
@

NİYET HAYIR AKIBET HAYIR


Hava Nasıl Olacak
Takvim
Üyelik Girişi